Dlaczego przyszło mi do głowy, aby napisać o tych roślinach? Powód jest zupełnie prosty: są to rośliny akwariowe łatwe w uprawie nawet przez początkujących akwarystów. Nie można także przecenić faktu, iż odznaczają się niebywałą wprost odpornością na skrajne warunki.
Głównym obszarem ich występowania jest zachodnia część Afryki, na brzegach zbiorników wodnych lasów deszczowych oraz terenach podmokłych. Co ciekawe, występują nawet na sporych wysokościach - do 1600 m n.p.m.
Liście zielone, o owalnym kształcie, mogą przybierać barwę jasnozieloną, ale także zdarzają się gatunki o bardzo ciemnym ubarwieniu. Roślinę tworzy skupisko liści na długich łodygach - od 5 do 40 centymetrów wysokości. Przyrost anubiasów jest stosunkowo wolny, co w zupełności rekompensuje ich duża tolerancja na odbiegające od akwarystycznej normy warunki. Równie dobrze rosną w temperaturze około 20 stopni Celsjusza, jak i dochodzącej nawet do 30. Mimo że optymalnym pH jest dla nich granica między 6,5 a 7,5, niektóre gatunki doskonale radzą sobie nawet w tak skrajnych wartościach, jak 5,5 czy 9. Jest to niewątpliwą zaletą, biorąc pod uwagę akwaria, które zostały stworzone na bazie wody kranowej, a także zbiorniki biotopowe Malawi i Tanganiki, które cechują się dużą twardością wody i wysokim pH.
Anubiasy dobrze czują się posadzone bezpośrednio w podłożu, należy jednak przy tym pamiętać, by główne kłącze wystawało ze żwirku, ponieważ w przeciwnym wypadku roślina akwariowa będzie marniała z dnia na dzień. Bardzo ładnie prezentują się także kompozycje z kępkami anubiasów przytwierdzonymi do korzeni.
W tym celu należy rośliny przywiązać żyłką, najlepiej w pokaźnych kępach, ponieważ nie rozrastają się tak szybko jak mchy czy inne rośliny mocowane zazwyczaj na kawałkach drewna.
Czasem zdarza się, że anubias zakwitnie, należy jednak pamiętać, że nie stanie się to w skrajnych warunkach, ponieważ fakt, że dana roślina akwariowa jest odporna na różne parametry, nie oznacza wcale, że będzie się w nich czuła na tyle komfortowo, by mogła zakwitnąć. W związku z powyższym gorąco polecam dbanie o anubiasy, ponieważ obserwowanie ich kwiatostanów dostarcza sporej satysfakcji.
Po więcej informacji zapraszamy na forum akwarystyczne.
Latest comments