Wiosną 1947 roku Amerykanin Herman Blass i wenezuelski hodowca Manuel Vicente Ramirez, (na którego cześć później nazwano gatunek jego imieniem) odłowili w dorzeczu rzeki Apure kilkadziesiąt osobników ryb nowego dla nauki gatunku, które zostały przetransportowane na Florydę w USA, gdzie w Miami Herman Blass rozmnożył je w warunkach sztucznych.
Tak zaczęła się historia tej wspaniałej złocisto-metalicznie niebieskiej ryby z czarno-czerwonymi znaczeniami - Pielęgniczka Ramireza, pielęgniczka motylowa lub motylek Ramireza – to endemiczny gatunek słodkowodnej ryby okoniokształtnej z rodziny pielęgnicowatych który skradł serca wielu akwarystom na całym świecie.
W środowisku naturalnym pielęgnice ramireza występują na terenach pokrytych sawanną, zwanych llanos, w rzekach Wenezueli i Kolumbii. Swym zasięgiem obejmuje dorzecze rzeki Orinoko, szczególnie małych strumieni w dorzeczu rzek Apure, Meta i Vichada. Spotkać je można w gęstej roślinności w strefie wody przydennej i środkowej w miejscach o spokojnym nurcie i mulistym lub piaszczystym podłożu.
Pielęgniczka ramireza to niewielkich rozmiarów ryba słodkowodna. Pochodzi z rodziny pielęgnicowatych (Cichlidae). Osiąga średnio 4–7 cm długości. Żyje od 2 do 4 lat. Na wielobarwnym ciele ma liczne małe połyskujące plamki. Przeważają odcienie żółto-zielone i biało-niebieskie. W okolicach oczu oraz pośrodku tułowia znajdują się większe czarne plamy i pręgi. Te piękne zwierzęta potrafią zmieniać zabarwienie ciała pod wpływem stanu emocjonalnego oraz warunków, w jakich przebywają. W wyniku stresu ich ubarwienie staje się uboższe, a kolory mniej wyraźne. Samiec różni się od samicy, jest nieco większy. Może również mieć bardziej wydłużony pierwszy promień płetwy grzbietowej. Samice z kolei w czasie rozrodu mają różowe bądź czerwone zabarwienie brzucha.
Akwaryści mają do wyboru kilka odmian tej okazałej ryby:
Pielęgnica ramireza wykazuje pewien dymorfizm płciowy: samiec ma wydłużone promienie płetwy grzbietowej i jest nieco większy (o ok. 1 cm), samica ma czerwony brzuch. Ich płetwy są delikatne, przypominają skrzydła motyla (stąd druga, mniej znana nazwa gatunku). Ciało jest nakrapiane, różnobarwne.
Aby rozróżnić płeć ramirezów, najlepiej jest sprawdzić przednie promienie płetwy grzbietowej. U samca są czarne, trzeci i czwarty są silnie wydłużone. Płetwa grzbietowa i odbytowa ostrzej zakończone.
Pielęgniczki Ramireza nie sprawdzą się niestety w każdym akwarium ogólnym. Nie oznacza to jednak, że muszą zadowolić się wyłącznie własnym towarzystwem. Będą czuły się dobrze w towarzystwie niewielkiej ławicy spokojnych ryb, które zamieszkują wyższe partie akwarium. Dobrymi sąsiadami dla pielęgniczek będą takie gatunki jak neony czerwone, zbrojniki, kiryski.
Jest rybą bardzo wrażliwą na jakość wody, jej czystość i zanieczyszczenia chemiczne. Wskazany jest lekki ruch wody w dolnej części zbiornika imitujący ruch strumienia. Potrzebna będzie dobra filtracja, która do minimum ograniczy występowanie azotanów i amoniaku. Prądy muszą być bardzo delikatne. Ryby nigdy nie mogą trafiać do niestabilnego biologicznie, świeżego akwarium.
Odpowiednie parametry wody to:
Dla pielęgniczek ramireza najlepsze będzie średniej wielkości akwarium. Jego minimalna pojemność to 60 litrów. Zwierzęta te dobrze czują się w zbiorniku przypominającym ich naturalny biotop.
Należy zadbać o dużą ilość roślinności oraz różnorodnych dodatków.. Warto zadbać o tło do akwarium, które będzie imitować naturalne warunki występowania pielęgniczek. Ważne, aby zakupić korzenie, gałęzie czy płaskie skały i kamienie. Podłoże najlepsze będzie miękkie i ciemne, najlepiej żwirowe lub piaskowe.
Pielęgniczki ramireza całe dnie spędzają na przeszukiwaniu podłoża w akwarium w celu odnalezienia jedzenia. Nie jest to wybredna pod względem żywienia ryba akwariowa. Główne wymagania, jakie należy jej zapewnić, to różnorodny pokarm żywy i mrożony. Dobrze toleruje dafnie, larwy komarów, grindale, artemie. Można podawać jej także dobrej jakości jedzenie przeznaczone specjalnie dla pielęgniczek (wolno opadające na dno). Sprawdź pokarm dla ryb.
Ramirezki to wspaniałe ryby, kiedy chcemy zobaczyć pełnię ciekawych zachowań. Niezależnie, czy to odmiana gold, czy electric blue, opiekuje się potomstwem, żyje w rodzinach, wybiera miejsce na gniazdowanie. To prawdziwa przyjemność patrzeć, jak zachowują się w naszym akwarium. Niezwykłe jest to, że może zmieniać kolor pod wpływem emocji oraz warunków bytowych. Ryba ta jest umiarkowanie trudna w hodowli, ma swoje wymagania. Warto jednak poświęcić jej wystarczająco dużo czasu i uwagi.
Latest comments