"Trawa" w akwarium

O ile pod pojęciem trawnika akwarystycznego kryje się całe mnóstwo roślin akwariowych, o tyle roślinek faktycznie przypominających trawę jest kilka, głównie z rodzaju Vallisneria i Eleocharis. Przyjrzyjmy się kilku gatunkom "trawek", które można z powodzeniem uprawiać w akwarium.

 Nurzańce (Vallisneria)

Rośliny akwariowe - Nurzańce

Nurzaniec w naturze, źródło: Wikipedia

Są to trawy wyższe, mogące dochodzić nawet do 2 metrów. Nie mają dużych wymagań, jeśli chodzi o oświetlenie - przy mniejszej ilości światła rosną po prostu wolniej. Generalnie bardziej im służy woda o odczynie obojętnym i alkalicznym niż kwaśnym. Nie wymagają nawożenia CO2, ich rozwój wspomaga nawóz z dodatkiem żelaza.


 Vallisneria spiralis

Po polsku: nurzaniec spiralny. Jest to bardzo popularna roślina akwariowa, osiągająca maksymalną wysokość 80 cm, przeciętnie dorastająca do 50 cm. Szerokość liści to 0,4 do 0,8 cm. Charakteryzuje się tym, że posiada 5 nerwów, które są usytuowane równolegle do liścia.

W naturze nurzaniec spiralny był niegdyś obecny w północnej Afryce i Europie południowej, z czasem jednak rozpowszechnił się na tyle, że można go spotkać nawet w Polsce.


 Vallisneria asiatica

Nurzaniec azjatycki, charakteryzujący się spiralnie poskręcanymi liśćmi, których długość dochodzi do 25-30 cm, a szerokość - do 2 cm. W warunkach akwariowych są nieco węższe, rzadko przekraczają 1 cm szerokości.

Pochodzi z południowej Azji.


 Vallisneria torta

Nurzaniec ten pochodzi z Japonii, osiąga wysokość do 30 cm. Nie wymaga intensywnego oświetlenia i rośnie szybciej niż inne gatunki z tego samego rodzaju.


 Ponikła (Eleocharis)

 

Rośliny akwariowe - Ponikła

Roślina z rodzaju Eleocharis na brzegu Renu, fot. Bernd Sauerwein, źródło: Wikipedia

Rośliny akwariowe z tego rodzaju są bardzo często wykorzystywane na pierwszym i środkowym planie akwarium. Znakomicie sprawdzają się także w nano zbiornikach, gdzie mogą tworzyć równomierną warstwę gęstego trawnika. W przeciwieństwie do nurzańców, ponikła mają liście przypominające igły, wąskie i dość sztywne.


 Eleocharis acicularis

Jest to gatunek niezwykle popularny wśród akwarystów na całym świecie. Jego wysokość to 10-15 cm. Wymaga sporego natężenia oświetlenia, preferuje wodę miękką o odczynie lekko kwaśnym do zasadowego. Najlepiej rośnie w żyznym, drobnoziarnistym podłożu, a dla prawidłowego rozwoju rośliny wskazany jest dodatek dwutlenku węgla. Preferuje niższą temperaturę wody - około 18-25 stopni, choć w naturze potrafi także zimować, gdy nie ma silnych mrozów.


 Eleocharis parvula

Jest to gatunek mniejszy niż eleocharis acicularis, ponieważ osiąga maksymalną wysokość do 7 cm. Rośnie dobrze w temperaturze 20-28 stopni. Odczyn wody powinien być obojętny lub lekko kwaśny. Wskazane jest podawanie dwutlenku węgla i zapewnienie mocnego oświetlenia, które dociera do dolnych partii akwarium.


 Inne rośliny trawopodobne

Istnieją jeszcze dwie rośliny, które wyglądem do złudzenia przypominają trawę, a są z dużym powodzeniem uprawiane w naszych akwariach. Są to Lilaeopsis brasiliensis, zwana także trawką brazylijską, a także Echinodorus tenellus, czyli żabienica delikatna. Im także należy się kilka słów.


 Lilaeopsis brasiliensis

Rośliny akwariowe - Lilaeopsis

Forma emersyjna trawki brazylijskiej, fot. Averater, źródło: Wikipedia

Roślinka ta pochodzi z Ameryki Południowej. Tworzy tam gęste trawniki na brzegach zbiorników wodnych. Osiąga średnią wysokość 4-6 cm (dorasta do 8 cm) oraz szerokość około 3 mm. Nie ma dużych wymagań, jeśli chodzi o parametry wody, ponieważ dobrze czuje się zarówno w miękkiej, jak i twardej. Tolerowany zakres temperatur: 15-25 stopni. Te cechy, jak również niezwykłe podobieństwo do trawy, czynią z niej roślinę idealną do "dzikich" aranżacji. Zagęszcza się przy dużym natężeniu światła, wtedy też najszybciej tworzy rozłogi.


 Echinodorus tenellus

Rośliny akwariowe - Echinodorus

Gęsty trawnik z Echinodorus tenellus

 

Ta najmniejsza dostępna żabinica odznacza się szybkim wzrostem. Występuje w naturze na terenie Ameryki Południowej oraz Ameryki Środkowej. Jest bardzo podobna do trawki brazylijskiej, choć rośnie odrobinę wyższa - od około 5 do 8 cm. Potrzebuje silnego oświetlenia, miękkiej wody (toleruje też średnio twardą).

Rośliny trawopodobne wymagają szczególnej opieki, podobnie zresztą jak nasze przydomowe trawniki, jednak odwdzięczają się efektownym wyglądem. Warto postarać się o odpowiednie oświetlenie i nawożenie dwutlenkiem węgla, by móc każdego dnia podziwiać falujące podwodne trawniczki, które pozostaną soczyście zielone niezależnie od pory roku za oknem.

 

Zapraszamy róznież na nasze forum akwarystyczne.