Kilka słów na temat anubiasów

Dlaczego przyszło mi do głowy, aby napisać o tych roślinach? Powód jest zupełnie prosty: są to rośliny akwariowe łatwe w uprawie nawet przez początkujących akwarystów. Nie można także przecenić faktu, iż odznaczają się niebywałą wprost odpornością na skrajne warunki.

Rośliny akwariowe - Anubias niski

Anubias barteri var. nana (Anubias niski), źródło: Wikipedia


Głównym obszarem ich występowania jest zachodnia część Afryki, na brzegach zbiorników wodnych lasów deszczowych oraz terenach podmokłych. Co ciekawe, występują nawet na sporych wysokościach - do 1600 m n.p.m.

Liście zielone, o owalnym kształcie, mogą przybierać barwę jasnozieloną, ale także zdarzają się gatunki o bardzo ciemnym ubarwieniu. Roślinę tworzy skupisko liści na długich łodygach - od 5 do 40 centymetrów wysokości. Przyrost anubiasów jest stosunkowo wolny, co w zupełności rekompensuje ich duża tolerancja na odbiegające od akwarystycznej normy warunki. Równie dobrze rosną w temperaturze około 20 stopni Celsjusza, jak i dochodzącej nawet do 30. Mimo że optymalnym pH jest dla nich granica między 6,5 a 7,5, niektóre gatunki doskonale radzą sobie nawet w tak skrajnych wartościach, jak 5,5 czy 9. Jest to niewątpliwą zaletą, biorąc pod uwagę akwaria, które zostały stworzone na bazie wody kranowej, a także zbiorniki biotopowe Malawi i Tanganiki, które cechują się dużą twardością wody i wysokim pH.

Anubiasy dobrze czują się posadzone bezpośrednio w podłożu, należy jednak przy tym pamiętać, by główne kłącze wystawało ze żwirku, ponieważ w przeciwnym wypadku roślina akwariowa będzie marniała z dnia na dzień. Bardzo ładnie prezentują się także kompozycje z kępkami anubiasów przytwierdzonymi do korzeni.

W tym celu należy rośliny przywiązać żyłką, najlepiej w pokaźnych kępach, ponieważ nie rozrastają się tak szybko jak mchy czy inne rośliny mocowane zazwyczaj na kawałkach drewna.

Anubiasy wśród roślin akwariowych

fot. Tamás Varjú, źródło: Wikipedia


Czasem zdarza się, że anubias zakwitnie, należy jednak pamiętać, że nie stanie się to w skrajnych warunkach, ponieważ fakt, że dana roślina akwariowa jest odporna na różne parametry, nie oznacza wcale, że będzie się w nich czuła na tyle komfortowo, by mogła zakwitnąć. W związku z powyższym gorąco polecam dbanie o anubiasy, ponieważ obserwowanie ich kwiatostanów dostarcza sporej satysfakcji.

 

Po więcej informacji zapraszamy na forum akwarystyczne.