Kategorie produktów

Keramzyt

Czym jest keramzyt?

Keramzyt jest lekkim kruszywem wypalanym z gliny ilastej. Cieszy się dość dużą popularnością wśród akwarystów, uznawany jest bowiem za jeden z tańszych i lepszych złoży filtracyjnych do zbiorników wodnych.

Co ważne keramzyt jest odporny na działanie szkodników, różnych rodzajów pleśni i grzybów. Nie rozpuszcza się w wodzie. Jest obojętny chemicznie co oznacza, że nie wpływa na pH gleby. Nie jest także szkodliwy dla roślin i zwierząt – często stosuje się go w ogrodnictwie jako drenaż oraz materiał ściółkowy. Stosuj keramzyt jako uzupełnienie podłoża.

Rola keramzytu w akwariach

Keramzyt, zwany także ceramicznym wkładem biologicznym, ma kształt owalnych brył o różnej średnicy. Jest bardzo porowaty i posiada spore ilości mikro kanalików stanowiących idealne miejsce dla rozwoju pożytecznych bakterii pochłaniających ze zbiornika szkodliwy dla ryb amoniak i azot.

Keramzyt nie wymaga częstej podmiany, zaleca się wymianę podłoża raz na kilka lat lub w przypadkach widocznego kruszenia się bryłek.

Zastanawiasz się, czy keramzyt sprawdzi się jako podłoże w Twoim akwarium? Zadzwoń lub napisz – udzielimy niezbędnych informacji!