Kategorie produktów

Środki na planarie

Co to jest planaria?

Planaria, zwana również wypławkiem, jest pasożytem trudnym do pozbycia się, gdy już raz „zadomowi się” w akwarium. Jest dość niewielkich rozmiarów, toteż łatwo go przeoczyć – mierzy zaledwie kilka milimetrów (maks. 1 cm) i jest podłużny. Pasożyt ten żywi się głównie resztkami pokarmu oraz padliną (martwymi rybami i krewetkami). Planarie prowadzą nocny tryb życia, wykazując nietolerancję na światło dzienne.

Pasożyt ten pozostawia śluz podobnie jak ślimak, wydziela też toksyny, które mogą paraliżować ryby (przy bezpośrednim kontakcie i w dużych ilościach). Bardzo szybko się namnaża. Najczęściej pojawia się w zbiornikach z niewielkimi rybami z małą liczebnością. Większe ryby mogą posilać się planarią.

Preparaty do walki z planarią (stułbią / wypławką) w akwarium

Dostępne w Planta Garden preparaty na wypławki (planarię) pochodzą od sprawdzonych i renomowanych producentów działających w branży akwarystycznej od lat. Nie rekomendujemy środków na wypławki, które nie zostały uprzednio przetestowane.

Środki do zwalczania stułbii mogą być stosowane w zbiornikach z krewetkami, nie szkodzą roślinom, rybom i pożytecznym kulturom bakterii w akwarium. Preparat na planarie najlepiej zastosować w nocy lub nad ranem przed włączeniem oświetlenia zbiornika.