Dwutlenek węgla jest produktem oddychania tlenowego, niezbędnym do prawidłowego przeprowadzenia procesu fotosyntezy. Dlatego też jego odpowiedni poziom w wodzie akwariowej decyduje o stanie obsady roślinnej w naszych zbiornikach. Jeśli dodamy do tego oczywisty fakt, że większość substancji odżywczych jest pobierana przy pomocy liści i łodyg, a nie korzenia, dojdziemy do wniosku, że konieczne jest ich dostarczanie bezpośrednio do wody. Mniej wymagające rośliny akwariowe nieźle radzą sobie z dwutlenkiem węgla rozpuszczonym w wodzie przy okazji napowietrzania, jednak tempo ich wzrostu będzie mniej zadowalające, a ogólny wygląd akwarium roślinnego będzie pozostawiał niedosyt, natomiast przy dużej obsadzie roślinnej i intensywnym oświetleniu wprost nie sposób przecenić dodatkowego źródła CO2.
Z lekcji biologii wiemy, że im więcej dostarczamy roślinom światła, tym intensywniej przebiega proces fotosyntezy. W przypadku powietrza jest to o tyle łatwiejsze, że zasoby CO2 są nieograniczone i roślina pobiera tyle dwutlenku węgla, ile potrzebuje. W wodzie musi się zadowolić tym, co rozpuści się przy okazji napowietrzania. Jeśli więc stosujemy intensywne oświetlenie, rośliny akwariowe nie są w stanie w pełni go wykorzystać, gdy w wodzie występuje niedobór CO2. Wówczas duża ilość światła jest dla właściciela akwarium tylko niepotrzebnym kosztem, gdyż rośliny akwariowe w niewielkim jedynie stopniu wykorzystują warunki oświetleniowe, jakie im zapewniamy.
W zależności od wielkości zbiornika, obsady roślinnej i ilości dostępnego światła, różne mogą być sposoby dostarczania CO2. W mniejszych akwariach zadowalający efekt może dawać dozowanie "węgla w płynie", czyli preparatu, który ma za zadanie podać roślinom akwariowym węgiel w dobrze przyswajalnej formie, nie jest to jednak metoda na dostarczenie dwutlenku węgla do wody, jak błędnie sądzą niektórzy. W kilku słowach wyjaśniając zasadę działania płynnnego węgla można powiedzieć, że zawarty w preparacie aldehyd glutarowy utlenia się do postaci dwutlenku węgla, jednak proces ten zachodzi na poziomie komórek roślin, czyli już wewnątrz organizmów. Znaczy to, że nie dostarczamy dwutlenku węgla do wody, a tym samym po pierwsze nie obniżamy jej pH (co bywa czynnikiem decydującym przy podjęciu decyzji odnośnie podawania CO2), po drugie przy intensywnym oświetleniu zbiornika komórki roślinne nie są w stanie na tyle szybko przeprowadzić procesu utleniania, by optymalnie wykorzystać dostarczany im węgiel.
Drugim sposobem na dozowanie CO2 jest tak zwana "bimbrownia", czyli krótko mówiąc domowa fabryka dwutlenku węgla z cukru i drożdży. Istnieje mnóstwo opisów budowy tego urządzenia, dlatego też skupię się na jego wadach i zaletach, a nie na samej konstrukcji. Bimbrownię bardzo łatwo wykonać samodzielnie niskim kosztem. Sprawdza się dość dobrze w niewielkich akwariach i właściwie na tym kończą się jej zalety. O ile w przypadku węgla w płynie jesteśmy w stanie precyzyjnie dobierać dawkę węgla do litrażu i obsady, jak również zapewnić jej powtarzalność, o tyle bimbrownia stanowi wielką niewiadomą, a zachodzące w niej procesy zależne są od wielu czynników zewnętrznych, które nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć. Na tempo produkcji CO2 w bimbrowni ma wpływ temperatura wsadu, proporcje składników, świeżość drożdży... Ciągłe kontrolowanie urządzenia może przyprawić co najmniej o ból głowy, natomiast brak nadzoru - skutkować na przykład zbyt dużym spadkiem pH w godzinach nocnych, kiedy to dozowanie dwutlenku węgla powinno być ograniczone. W skrócie: bimbrownia nie jest polecana głównie z powodu swojej nieprzewidywalności.
Pozostaje jeszcze jeden sposób dozowania CO2, a mianowicie zestaw CO2 z butlą. Jest on zdecydowanie najbardziej skuteczny i, wbrew pozorom, najbardziej wydajny. Standardowy zestaw CO2 składa się z butli z gazem, zaworu dławiącego, wężyka, zaworu przeciwzwrotnego, licznika bąbelków oraz dyfuzora. Już taki najprostszy komplet pozwala na dozowanie stałej ilości gazu i kontrolowanie procesu jego rozpuszczania w wodzie, przy czym odbywa się to przy stosunkowo niewielkiej ingerencji człowieka. Przy wyborze zestawu CO2 warto zwrócić uwagę na jakość użytych komponentów. Niezawodny zawór jest nie do przecenienia - będzie służył dłużej, ale przede wszystkim ma zapobiegać przykrym niespodziankom, których nie brakuje w przypadku stosowania tanich zamienników. Jeśli sprzedawca nie podaje nawet marki swojego zaworu, należy rozważyć zakup w innym miejscu. Podobnie z pozostałymi elementami zestawu: przed zakupem warto porozmawiać na temat gwarancji, szczelności, możliwości reklamacji. Dobra butla posłuży nam dłużej, oszczędzi nerwów, a rybom niepotrzebnego stresu. Niezaprzaczalną zaletą bardziej zaawansowanych zestawów jest także to, że można w taki sposób je dobrać, by jedyną naszą ingerencją w funkcjonowanie systemu dozowania było napełnianie butli.
Mamy duże doświadczenie w hodowli roślin akwariowych, dzięki temu nie tylko teoretyzujemy na temat doboru odpowiedniego zestawu CO2, ale dzielimy się z Państwem naszymi własnymi spostrzeżeniami popartymi praktyką. Każdy zestaw CO2 dobraliśmy tak, by zyskać pewność, że spełni najbardziej nawet wygórowane oczekiwania. Możemy śmiało powiedzieć, że zestawy CO2 zakupione poprzez nasz sklep akwarystyczny są produktem wartym swojej ceny i polecanym każdemu, niezależnie od doświadczenia w akwarystyce czy posiadanego zmysłu technicznego.
Poza tym, że wszystkie zestawy przetestowaliśmy osobiście, do ich stworzenia wybieramy zawsze najlepsze komponenty. Nie znajdą w nich Państwo chińskich tanich zamienników, a wszystkie części dobrane zostały tak, by gwarantować bezawaryjne działanie i bezpieczeństwo.
Butle
Butle w naszych zestawach są nowe, a nie, jak ma to miejsce w innych sklepach, jedynie odnowione. Płacą Państwo za nowy produkt z pisemną gwarancją na 5 lat, by mogli Państwo spać spokojnie, pomimo że nasze butle spełniają rygorystyczne normy jakościowe i nie psują się. Butle są pełne i gotowe do użycia.
Elektrozawory
Elektrozawory, które Państwu oferujemy, nie są tanimi chińskimi wyrobami, ale niezawodnymi i bezpiecznymi komponentami naszych zestawów CO2. Solidne wykonanie i niska temperatura pracy sprawiają, że każdy, kto choć raz użyje naszych elektrozaworów, na stałe się do nich przywiąże. Elektrozawory włoskiej firmy ACL są objęte łącznie aż pięcioletnią gwarancją, ponieważ jesteśmy pewni ich jakości.
ACL to obecnie jedyna europejska firma, która wyspecjalizowała się w produkcji bezpiecznych i niezawodnych elektrozaworów o tak niskiej mocy. Obecnie na rynku roi się od chińskich zamienników kreowanych na niemieckie firmy takie jak GRUN czy Q-pneumatic, które grzeją się do czerwoności lub przepuszczają gaz i systematycznie są odsyłane do sprzedawcy na reklamację. Usilne promowanie elektrozawór GRUN czy Q-pneumatic spowodowane jest bardzo niską ceną w zakupie i wysoką marża. Niestety tej pokusie wielu sprzedawców nie może się oprzeć i bezpieczeństwo klienta niestety schodzi na drugi plan.
Zaworki dławiące Camozzi
Oferujemy Państwu włoskie zaworki dławiące firmy Camozzi. Są one niewątpliwie najlepszym wyborem, jakiego można dokonać. Zapewniają bezpieczne dozowanie CO2, bez ryzyka samorozregulowania i przedostania się do wody większej ilości gazu, która mogłaby zagrozić życiu obsady. Nigdy nie proponujemy chińskich zamienników tylko po to, by zredukować koszty - dobry stan Państwa akwariów jest dla nas ważniejszy niż konkurowanie ceną.
Komputer ph
Macro Aqua pH Controller to wysokiej klasy urządzenie regulujące poziom dwutlenku węgla
w akwarium, niezbędne w każdym zestawie CO2. Komputer dokonuje pomiarów za pomocą niezwykle precyzyjnej sondy dołączonej do zestawu. Jest to możliwe dzięki kalibracji w buforach o wartości pH 4 oraz 7. Dzięki temu wskazania sondy mają zakres 0 - 14 pH oraz niesamowicie mały margines odchyłu wskazań rzędu 0.1%. Komputer samodzielnie może utrzymywać zadaną wartość pH z zakresu 3,5 - 10. Wyniki pomiary wyświetlane są na wyświetlaczu LED z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku.
Obudowę wykonano z wysokiej jakości tworzywa, dzięki czemu całość wygląda elegancko i solidnie. Posiada ona zamykaną osłonę, która chroni panel sterujący przed zachlapaniem. Dodatkowo w komplecie otrzymujemy uchwyt umożliwiający postawienie lub powieszenie urządzenia na ścianie. Macro Aqua pH Controller odznacza się na tle konkurencyjnych produktów, m.in. popularnych komputerów WEIPRO, wysoką niezawodnością oraz dokładnością pomiarów.
Pozostałe
Oprócz wymienionych powyżej elementów, posiadamy w swojej ofercie także bogatą gamę pozostałych akcesoriów. W gotowych zestawach znajdą Państwo wszystko, co potrzebne do montażu łącznie z instrukcją w formie rysunku oraz opisu, by jak najbardziej ułatwić proces montażu. Jeśli są Państwo zdecydowani na samodzielne skompletowanie lub uzupełnienie własnego zestawu, polecamy dział Technika CO2, w którym znajduje się wszystko, co jest potrzebne, by zapewnić bezpieczne i wydajne dozowanie dwutlenku węgla - od komputera pH aż po wężyki i przyssawki. W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt.
| STANDARD | CLASSIC EXCLUSIVE | PREMIUM EXCLUSIVE | DIGITAL EXCLUSIVE |
Butla | Opcjonalnie | Opcjonalnie | Opcjonalnie | Opcjonalnie |
Reduktor | ||||
WŁOSKI I NIEZAWODNY Zawór precyzyjny CAMOZZI | ||||
WŁOSKI I NIEZAWODNY ELEKTROZAWÓR ACL | ||||
WĄŻ PU, zaworek zwrotny, licznik bąbelków, dyfuzor | ||||
Komputer pH | ||||
Włącznik czasowy |