Zdecydowanie najpopularniejszym rodzajem akwarium jest zbiornik nazywany ogólnym, zawierający w sobie zarówno rośliny akwariowe, ryby jak i bezkręgowce. Jest to najczęściej spotykany typ akwarium wśród nowicjuszy czy też osób, które mają kawałek wody aby cieszył oko, a niekoniecznie był jakimś konkretnym typem środowiska. Bardziej zaawansowani akwaryści podejmują się prowadzenia "holendrów" czyli akwariów skupiających się na roślinach lub próbują swoich sił przy biotopach. Faktem jest, że rośliny akwariowe są często nieodłącznym elementem akwarium, a przypadki gdy są zbędne (głównie w akwariach biotopowych - Afrykańskich i BW) póki co pozostają jeszcze rzadkością. Częstym też przypadkiem jest chęć ludzi do uprawy roślin akwariowych mało wymagających, czy to z oszczędności (na podłożu, nawozach, oświetleniu, cyrkulacji) czy z braku czasu (przycinki, przesadzanie) lub po prostu przez brak doświadczenia.
Jakie są wytrzymałe rośliny akwariowe?
Na początek trzeba ustalić, że do takich roślin nie zaliczą się In-Vitro. W momencie wyjęcia z żelu i sadzenia są one bardzo małe, a ich wymagania odwrotnie proporcjonalne. Potrzebują większą ilość CO2 oraz znacznie więcej światła od ich wodnych odpowiedników.
Będąc w żelu mają również odpowiedni dostęp do mikro i makroelementów, może on się różnić od podaży składników w akwarium. Do tego sposób ich "tworzenia" powoduje, że są wrażliwsze na zmiany warunków (muszą również przystosować się do nowego, wodnego środowiska) oraz podatniejsze na wszelkie negatywne wpływy, a jak wiadomo w akwariach raczej nie występuje akseniczność tak jak w hodowli i nikt do tego ogromnej wagi nie przywiązuje. Jeśli akwarium nie będzie nastawione typowo na rośliny akwariowe zdecydowanie lepiej jest zakupić egzemplarze z hodowli wodnej.
Podobnie, chociaż nieco lepiej wygląda sytuacja z mało wymagającymi roślinami z hodowli emersyjnych. Nie mają one znacznie większych wymagań co do jakości wody. Potrzebują jedynie większą ilość czasu do adaptacji w nowym zbiorniku niż rośliny akwariowe z hodowli wodnej. Na początku, po posadzeniu mogą pojawić się symptomy chorobowe czy zjawiska patologiczne takie jak gubienie dolnych partii liści, delikatne gnicie czy jak w przypadku Kryptokoryn gubienie wszystkich liści. Po pewnym czasie jednak roślina odradza się, w związku z tym można stawiać ją w jednej linii z roślinki akwariowe z hodowli wodnych (mimo występującego niewielkiego ryzyka z przyjmowaniem się w nowym akwarium).
Łatwa roślina akwariowa pochodząca ze środkowo-zachodniej Afryki. Zbudowana z dość grubego kłącza (do 4cm), znacznie większego niż u większości roślin akwariowych łatwych w hodowli, z wierzchołka którego odchodzą liście o ogonkach 20-80cm. Należy do epifitów, nie sadzi się jej w tradycyjny sposób lecz kłącze przymocowuje do elementów wystroju lub zakopuje tylko częściowo w podłożu.
Z własnych obserwacji wiem, że powodzenie ma też hodowla każdej odmiany z zanurzonym w wodzie jedynie kłączem, niektóre wymagają nawet okresowej zmiany rodzaju hodowli na hodowlę wzorowaną na emersyjnej. Rozmnażanie przez podział kłącza. Nie wymaga specjalnego podłoża ani nawożenia, rośnie przy oświetleniu 0,2W/L i barwie 4500-10000K (na temat innych barw brak danych). Dobrą kondycję zachowuje w temperaturze 18-28°C. Nadaje się do akwarium z rybami podgryzającymi rośliny.
Najczęściej spotykane:
Wodno-błotna łatwa roślina do akwarium z rodziny obrazkowatych pochodząca z Azji. Posiada mocne kłącze, z którego odchodzą spiczaste liście o długości 5-20cm. Rośnie w temperaturze 18-30°C, zarówno w wodzie kwaśnej jak i bogatej w wapń. Oświetlenie nie odgrywa znaczącej roli, jest to jedna z najmniej wymagających roślin pod tym względem. W moim doświadczeniu Cryptocoryne wendtii przetrwała (bez przyrostów) w zacienionym zbiorniku oświetlonym jedynie przez światło słoneczne, które nie padało bezpośrednio na szybę.
Nie przepada za dużą ilością mikro i makroelementów a więc należy być ostrożnym przy dawkowaniu.
Najczęściej spotykane:
Należy do epifitów, rośnie przymocowany przy pomocy żyłek lub siatek do elementów ozdobnych - korzeni, kamieni. Zdarzają się przypadki mocowania przy podłożu i stylizacji na "trawnik" lub na siatce przy ścianach akwarium jako substytut tła. W akwariach rozmnaża się przez podział pędów na mniejsze.
Nie wymaga nawożenia CO2 ani żyznego podłoża. Odpowiednia jest zarówno woda kwaśna jak i zasadowa. Wzrost można zanotować w przedziale temperatur 15-30°C.
Przy zbyt mocnym oświetleniu jest podatny na porastanie glonami.
Inne mchy:
Jedna z najbardziej popularnych i mało wymagających roślin akwariowych, występuje praktycznie we wszystkich regionach świata, zarówno w wodach stojących jak i płynących. Ma rozgałęzione pędy, z których wyrastają długie łodygi (do ok. 80cm) otoczone charakterystycznymi liśćmi. Potrzebuje bardzo małe ilości oświetlenia i nawozów. Podłoże praktycznie nie ma znaczenia - rośnie zarówno przytwierdzony do dna, jak też jako roślina pływająca (bardzo dobre rozwiązanie przy labiryntowcach). Rozmnaża się wegetatywnie.
Odpowiednia temperatura to 15-26°C, odczyn i twardość wody nie ma znaczenia.
Jest to glon wielokomórkowy należący do zielenic. Charakterystyczną cechą jest przybieranie przez plechy kształtu kuli mającej średnicę nawet 20cm. Taka forma umożliwia zastosowanie jako "surowa", wytrzymała roślina akwariowa (należy pamiętać o tym, żeby kula nie leżała długo na tej samej części - powoduje to gnicie w danym miejscu) lub też jako trawnik po rozerwaniu kuli. Nie wymaga nawożenia, rośnie przy oświetleniu 0,2W/L w wodzie o pH 5,5 - 8. Jest dobrym "lekiem" na dużą ilość niechcianych glonów w akwarium. Ze względu na swoją budowę jest podatna na zbieranie zanieczyszczeń, jednak w formie kuli nie jest problemem jej czyszczenie; gorzej natomiast sytuacja wygląda w przypadku trawnika. Rozmnaża się przez podział w temperaturze 18-26°C
Dość duża roślina o rozetowato ułożonych liściach. Dorasta do 50cm w odpowiednich warunkach. Mimo, że zalicza się do niezbyt wymagających roślin nie lubi zacienienia. Odpowiednim oświetleniem jest 0,3W/L, zdarzały się przypadki powodzenia hodowli z mniejszym natężeniem światła. Nie wymaga znacznego nawożenia, warto zwrócić uwagę na parametry wody - najlepsza jest lekko kwaśna, do lekko zasadowej (pH 6-7,5) i miękka. Jest to raczej roślina ciepłolubna (21-30°C). Rozmnaża się przez rozłogi wypuszczane z korzenia pod podłożem - młoda roślina wyrasta w niewielkiej odległości od matecznika.
Najczęściej spotykane:
Kolejna charakterystyczna roślina pochodząca z Azji. Nie posiada ona liści ani korzenia - widoczna zielona część do plecha (wegetatywne ciało niezróżnicowane na korzeń i pęd). Mocuje ją się do elementów aranżacji, po pewnym czasie sama trzyma się danego elementu bez pomocy żyłki. Możliwe jest też umiejscowienie jej na podłożu - plechę należy położyć w wybranym miejscu i przygnieść niewielkimi kamieniami w kilku miejscach. Położenie kamieni trzeba zmieniać co kilka dni, aby roślina nie zgniła w danym miejscu. Ma ona delikatną budowę, każde manipulacje w akwarium oraz transport należy wykonywać bardzo ostrożnie bowiem odczepione kawałki plechy wypływają na powierzchnię. Znosi duży zakres temperatur 10-30°C, wystarczy oświetlenie 0,3W/L. Przy mocniejszym natężeniu oraz nawożeniu CO2 zaczyna wypuszczać charakterystyczne bąbelki tlenu.
W naturze wodno-lądowa roślina pochodząca z południowo-wschodniej Azji występująca w zbiornikach okresowych, mimo to nadaje się do uprawy submersyjnej. Ma płożące kłącze czepne z gęstymi korzeniami, oznacza to że należy mocować ją do innych elementów - korzeni, kamieni. Rośnie również przymocowana do podłoża. Liście wyrastające z kłącza osiągają długość do 30cm. Rozmnaża się wegetatywnie. Nadaje się do hodowli zarówno w akwarium jasno oświetlonym jak i zacienionym. Preferuje wodę kwaśną do lekko zasadowej (pH 5,5-7,5) od twardej do miękkiej. Lubi ciepło, wzrost następuje w temperaturze 20-30°C.
Najczęściej spotykane odmiany:
Roślina bagnista pochodząca z Azji z rodziny babkowatych. Często mylona z Kabombą karolińską.
Osiąga długość do 50cm, należy zapewnić jej oświetlenie od 0,3W/L. Nie wymaga CO2, nie lubi też zbyt dużego prądu wody (należy sadzić z dala od wylotów filtrów i cyrkulatorów), źle znosi osady na liściach. Przy silnym oświetleniu i nawożeniu jej wierzchołki stają się czerwone. W naturze można spotkać ją w wodach kwaśnych i miękkich (znosi również wodę o pH 7-7,5 i twardą), rośnie w temperaturze 20-28°C.
Najczęsciej spotykane:
Pospolita na całej planecie roślina o bardzo małych wymaganiach. Rośnie zarówno zakorzeniona w podłożu, jak i jako roślina pływająca. W warunkach naturalnych osiąga długość do 3m, w akwariach do około 80-100cm. Znosi temperaturę 10-25°C i odczyn pH 5,5-8. Charakterystyczną cechą jest wytwarzanie dużej ilości tlenu co jest pożądanym zjawiskiem w zbiornikach sztucznych. Przy dostępie do świeżej wody i oświetleniu 0,3W/L notuje szybki wzrost, wystarczy jej również oświetlenie 0,2W/L.
Nie wymaga intensywnego nawożenia i CO2.
Najczęściej spotykane:
Część tekstu pochodzi z opracowań naszego forumowicza Natural-Aqua
Został on edytowany i uzupełniony przez naszą redakcję.
Latest comments