O ile pod pojęciem trawnika akwarystycznego kryje się całe mnóstwo roślin akwariowych, o tyle roślinek faktycznie przypominających trawę jest kilka, głównie z rodzaju Vallisneria i Eleocharis. Przyjrzyjmy się kilku gatunkom "trawek", które można z powodzeniem uprawiać w akwarium.
Nurzaniec w naturze.
Są to trawy wyższe, mogące dochodzić nawet do 2 metrów. Nie mają dużych wymagań, jeśli chodzi o oświetlenie - przy mniejszej ilości światła rosną po prostu wolniej. Generalnie bardziej im służy woda o odczynie obojętnym i alkalicznym niż kwaśnym. Nie wymagają nawożenia CO2, ich rozwój wspomaga nawóz z dodatkiem żelaza.
Po polsku: nurzaniec spiralny. Jest to bardzo popularna roślina akwariowa, osiągająca maksymalną wysokość 80 cm, przeciętnie dorastająca do 50 cm. Szerokość liści to 0,4 do 0,8 cm. Charakteryzuje się tym, że posiada 5 nerwów, które są usytuowane równolegle do liścia.
W naturze nurzaniec spiralny był niegdyś obecny w północnej Afryce i Europie południowej, z czasem jednak rozpowszechnił się na tyle, że można go spotkać nawet w Polsce.
Nurzaniec azjatycki, charakteryzujący się spiralnie poskręcanymi liśćmi, których długość dochodzi do 25-30 cm, a szerokość - do 2 cm. W warunkach akwariowych są nieco węższe, rzadko przekraczają 1 cm szerokości.
Pochodzi z południowej Azji.
Nurzaniec ten pochodzi z Japonii, osiąga wysokość do 30 cm. Nie wymaga intensywnego oświetlenia i rośnie szybciej niż inne gatunki z tego samego rodzaju.
Roślina z rodzaju Eleocharis na brzegu Renu
Rośliny akwariowe z tego rodzaju są bardzo często wykorzystywane na pierwszym i środkowym planie akwarium. Znakomicie sprawdzają się także w nano zbiornikach, gdzie mogą tworzyć równomierną warstwę gęstego trawnika. W przeciwieństwie do nurzańców, ponikła mają liście przypominające igły, wąskie i dość sztywne.
Jest to gatunek niezwykle popularny wśród akwarystów na całym świecie. Jego wysokość to 10-15 cm. Wymaga sporego natężenia oświetlenia, preferuje wodę miękką o odczynie lekko kwaśnym do zasadowego. Najlepiej rośnie w żyznym, drobnoziarnistym podłożu, a dla prawidłowego rozwoju rośliny wskazany jest dodatek dwutlenku węgla. Preferuje niższą temperaturę wody - około 18-25 stopni, choć w naturze potrafi także zimować, gdy nie ma silnych mrozów.
Jest to gatunek mniejszy niż eleocharis acicularis, ponieważ osiąga maksymalną wysokość do 7 cm. Rośnie dobrze w temperaturze 20-28 stopni. Odczyn wody powinien być obojętny lub lekko kwaśny. Wskazane jest podawanie dwutlenku węgla i zapewnienie mocnego oświetlenia, które dociera do dolnych partii akwarium.
Istnieją jeszcze dwie rośliny, które wyglądem do złudzenia przypominają trawę, a są z dużym powodzeniem uprawiane w naszych akwariach. Są to Lilaeopsis brasiliensis, zwana także trawką brazylijską, a także Echinodorus tenellus, czyli żabienica delikatna. Im także należy się kilka słów.
Forma emersyjna trawki brazylijskiej
Roślinka ta pochodzi z Ameryki Południowej. Tworzy tam gęste trawniki na brzegach zbiorników wodnych. Osiąga średnią wysokość 4-6 cm (dorasta do 8 cm) oraz szerokość około 3 mm. Nie ma dużych wymagań, jeśli chodzi o parametry wody, ponieważ dobrze czuje się zarówno w miękkiej, jak i twardej. Tolerowany zakres temperatur: 15-25 stopni. Te cechy, jak również niezwykłe podobieństwo do trawy, czynią z niej roślinę idealną do "dzikich" aranżacji. Zagęszcza się przy dużym natężeniu światła, wtedy też najszybciej tworzy rozłogi.
Gęsty trawnik z Echinodorus tenellus
Ta najmniejsza dostępna żabinica odznacza się szybkim wzrostem. Występuje w naturze na terenie Ameryki Południowej oraz Ameryki Środkowej. Jest bardzo podobna do trawki brazylijskiej, choć rośnie odrobinę wyższa - od około 5 do 8 cm. Potrzebuje silnego oświetlenia, miękkiej wody (toleruje też średnio twardą).
Rośliny trawopodobne wymagają szczególnej opieki, podobnie zresztą jak nasze przydomowe trawniki, jednak odwdzięczają się efektownym wyglądem. Warto postarać się o odpowiednie oświetlenie i nawożenie dwutlenkiem węgla, by móc każdego dnia podziwiać falujące podwodne trawniczki, które pozostaną soczyście zielone niezależnie od pory roku za oknem.
Zapraszamy na blog akwarystyczny Planta Garden.
Sukces akwarium roślinnego
Jak wybrać sposób dozowania CO2?
Jak wybrać odpowiednie podłoże?
Nawożenie CO2 a pH wody w akwarium
Kilka słów na temat anubiasów
Latest comments